Castelul Teleki din Posmuș (comuna Șieu, județul Bistrița-Năsăud) este un impunător ansamblu baroc, ridicat de familia nobiliară Teleki. Proprietatea a fost dobândită în jurul anului 1680 de Mihály Teleki, cancelar al Transilvaniei, iar corpul principal a fost construit între 1750 și 1752, completat în jurul anului 1760 cu bastionul de poartă.
Refăcut după incendiul din 1823 și extins de-a lungul timpului, castelul a fost recent reabilitat de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, cu fonduri europene. Astăzi poate fi vizitat: poarta-bastion poartă blazoanele familiilor Teleki și Haller, iar înăuntru găsiți mobilier de epocă, cahle, lăzi de zestre pictate și panouri despre istoria familiei și legendele locului.
Așezat pe un deal și înconjurat de un parc cu stejari seculari (unul vechi de peste 500 de ani), aproape de Crama Liliac, castelul este o destinație excelentă pentru o jumătate de zi de explorare, mai ales pentru oaspeții care stau câteva nopți la Hanul Cailor.
Imagini de la Castelul Teleki din Posmuș (Bistrița-Năsăud), la scurtă distanță de han.
Castelul restaurat, vedere aeriană
Curtea interioară
Interior cu mobilier de epocă
Ladă de zestre pictată
Cahle de teracotă (sec. XVIII-XIX)
Ladă pictată și țesături
Exponate etnografice
Port popular, fotografie de epocă
Castelul înainte de restaurare
Istoria familiei Teleki
Legendele zonei
Repere istorice ale zonei
Rezervați o căsuță și descoperiți obiectivele din zonă. Răspundem zilnic între 09:00 și 22:00.